Başa Dön

Bahçemizin Misafirleri

13 Şubat 2018

 
Doğa okulumuz kapsamında bahçemize gelen kuşlarımız için çalıştı ellerimiz bu ay...

Atölyede Mehmet usta ile birlikte çocuklar bahçemizin üç ayrı noktasına kuş yuvası yaptılar. Her biri birbirinden farklı ve çocuklarca tasarlanmış yuvalar. Her birini çocuklarla birlikte yerleştirdik. Yuvaları bol bol yemlerle doldurduk.
 
Ayrıca sınıflarda da tuvalet kağıdı rulolarından kuş yemlikleri yaptık. Nasıl mı yaptık? Her bir ruloyu önce tereyağ ile kapladık. Sonra yağladığımız ruloları balla kapladık o da yetmedi kuş yemi dolu kaplara batırarak her bir tarafının yem ile kaplanmasını sağladık. Sonra çıktık bahçemize ve ağaçlarımızın dallarına astık ruloları.
Başladık beklemeye gelen giden misafir var mı diye... Önce gelenimiz olmadı, çünkü kuşların gelip yemeye başlayabilmesi için biliyorduk ki öncesinde bahçemizin onlar için güvenli olduğunu anlamaları gerekiyordu. Sonra yavaştan başladı misafirlerimiz gelmeye. Sınıfta bile ara ara cama gidip yuvaları gözlemliyor çocuklarımız. Gördüklerinde ise çığlıklar geliyor ve camın önüne toplanıyor hepsi, sonra koşuyoruz bahçeye. Ama anladık ki biz yanlarına gittiğimizde kuşlarımız uçuyor henüz. Bunu da konuştuk, neden uçuyorlar diye sorguladık. Ve onlara biraz daha zaman vermeye okulumuzun bahçesine gelip keyiflice yemlerini yerlerken onları uzaktan izleyerek ürkütmeme kararı aldık. Belki zamanla onlar da bize alışır ve bizi görmek tanımak isterler dedik :)
 
Sonra kuşlar geldiğinde fark ettik ki farklı farklı kuşlar gelmeye başladı bahçemize. Dedik ki kuşlarımızı tanıyalım ve başladık türlerini öğrenmeye. Baştankara bizim bahçemizde şu ana kadar en çok gördüğümüz tür oldu. Ona boş yere baştan kara dememişler. Tepesindeki ve çenesinde tüyleri kara, yanakları ise beyaz. Sırtı ise farklı renklerde olabiliyor, mavisi var, boz sarısı var, kahvesi var.
 
Buradan yola çıkarak kendimize bir kuş kitabı yapmaya karar verdik. Bahçemize gelen kuş türlerinin resimlerini buluyor ve onları kendimizin yaptığı bir kitaba yapıştırıp yanına da kendi kuşumuzu çiziyoruz.
 
Çok eğlendiğimiz ve farkında olmadan bir süre şey öğrendiğimiz bu konu hepimiz için çok çok eğlenceli 

Sümer Korusu Gülveren Sok. No:21
Tarabya / İstanbul
0212 299 93 25
info@atolyecocukevi.com