Başa Dön

Doğada Ayak İzi Takibinde

15 Ocak 2018
 
Doğa okulunda hayvan ayak izi aramak için Belgrat ormanına gittik. Hava sıcaklığı mevsim normallerinin biraz üstüydü. Ormana girişte sevgi dolu köpeklerle karşılaştık. Sanki heyecanla bizi bekliyorlardı. Kısa bir takibin ardından yanımızdan ayrıldılar. Bizde ormanda ayak izi aramaya başladık.
 
Etrafta köpeklerin ayak izi çoğunluktaydı en uygun olanının etrafını alçının akmaması için mukavva ile çevirdik önce, sonra da çabuk kuruyan alçıyı sulandırıp ayak izinin üstüne döktük ve kurumasını bekledik. Bu arada hem ormanda yürüyüş yaptık hem de ormanın içinde ki oyun alanında oynadık. Alçının kurumasıyla da ayak izimizi alıp okula geri döndük.
 
Sınıfa geldiğimizde ayak izini 1 gün iyice kuruması için peteklerin yanına koyduk. Ertesi gün üzerindeki çamuru yıkayarak başladık ayak izini incelemeye. Hepimiz tek tek dokunduk, pati üstüne konuştuk.
Başka hangi hayvanların patisi olabilir diye düşündük. Kendi hayvanlarımızı ve patilerimizi çizdik. Daha sonra da sınıfta hamur yardımıyla oyuncak hayvanlarımızın ayak izlerini hamurun üzerine bastırıp onları inceledik. Hangi ayağın hangi hayvana ait olduğunu bulmaya çalıştığımız yeni bir oyun bile ürettik kendimizce ve çok da eğlendik :)

Sümer Korusu Gülveren Sok. No:21
Tarabya / İstanbul
0212 299 93 25
info@atolyecocukevi.com