Başa Dön

Her Koşulda Doğadayız

18 Ocak 2018
 
Yine bir Permakamp günü. Hava koşulları zor bile olsa bir cesaret daldık yine ormana. Yağmur, çamur, rüzgar ☺Kulağa zor geliyor olsa da bizim için çok kıymetli bir gün idi. Hızlıca tırmandık orman barınağına. Bugün hızlıydık çünkü çocuklar içgüdüsel olarak hızlı hareket ederlerse ısınacaklarını biliyorlardı. Düşe kalka vücut dengemizi bulmanın inceliklerini keşfettik derinlemesine. Tertemiz ormanın bize sunduğu bol oksijeni soluduk. Bu derin nefesler vücudumuzu dengede daha rahat tutmamıza yardım etti. Ayaklarımız yere daha sağlam basar oldu.

Soğukta ormanda olmanın öyle zor değil hatta eğlenceli olduğunu keşfettik bugün yine. Çamurun dokusunun farklılığı, ağaçların gövdesinde biriken sular her biri ayrı büyüleyiciydi. Kışın dingin hali ormanla birlikte bizi de sarıp sarmaladı. Öyle bıcırdayan kuşlar eşliğinde güneşli havalarda yürümekten bir hayli farklı bir büyüsü var kışın ormanın. Öylesine dingin öylesine kucaklayan farklı bir hal ki, çocukların da içine işliyor bu ruh hali; daha bir sessiz daha bir dikkatli oluyorlar. Çocukların vücut dirençleri temiz havada güçlenirken, tüm duyuları da harekete geçiyor aynı zamanda. Dikkat kesiliyorlar ormana. Çünkü ormandaki patika sürprizlerle dolu. Kışın bu derin uykulu halinde bile doğanın yaşamla dolup taştığını öğreniyorlar. Kendi içlerindeki muhteşem enerjiyi kendi sınırlarını aşmanın heyecanını tadıyorlar. Çocuklar adım adım yapabilirliklerini arttırdıkça kendilerine güvenleri artıyor. Açık havada özgürce ve her hava koşulunda yürüyebilme cesaretini gösteren çocuk, karşısına çıkan pek çok sorunu kendi başına çözebilme yeteneğini geliştiriyor. Zorluklarla karşılaşmak ve onu yanındakilerden destek alarak aşmak muazzam bir deneyim her birimiz için. Açık havada yürüyüş ve egzersiz vücudun bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendiriyor. Ormandan çocuklar ruhen ve bedenen güçlenerek dönüyorlar.

Bugün uğultulu orman yürüyüşümüzden doğanın nedenli uçsuz bucaksız olduğu keşfiyle döndük...

Sabah yürüyüşe çıkan büyük sınıf grubu ormanla tanışıklığını geliştirirken, Permakampta kalan küçük sınıf grubundakiler arazide ekili bitkileri tanımak için bir tur yaptılar. Bakla, bezelye ve buğdayla tanıştıktan sonra açık havada sınıfça maç yaptılar; serada tohum ekip aloe vera bitkisi ile tanıştılar; aleo veranın farklı dokusu ve cildimizde bıraktığı hissi deneyimlediler ☺

Ortanca sınıf grubundakiler ise domda önce öğretmenleriyle beraber böcekler üzerine konuştular ve kampın arazisinden toplanan böcekleri inceleyip resimlerini yaptılar. Bu ayki elementimiz hava. Konuya havadan sudan konuşarak başladılar. Havanın halleri, bugün havanın nasıl olduğu vs üzerine konuştular. Ve ayrıca domda tohum da ektiler.

Herkes bol bol su birikintilerinde oynadı, yağmuru suratında hisseti, eller önce havanın soğuğunu ardından sobanın sıcaklığını duyumsadı. Sıcak çorba hepimize iyi geldi. Günü her zamankinden kısa tuttuk. Öğle yemeğinin ardından okula dinlenmeye ve deneyimlerimizi ailelerimizle paylaşmaya döndük....
 

Sümer Korusu Gülveren Sok. No:21
Tarabya / İstanbul
0212 299 93 25
info@atolyecocukevi.com